Yetişkinlerde Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kan kanserinin pek çok belirtisi olduğu için hastalar tarafından anlaşılması oldukça kolaydır. Fakat bu belirtilerden bazıları başka hastalıkların da habercisi olabileceği için endişe edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir. Genel olarak bakarsak kan kanseri belirtilerinin diğer kanser türleri ile de benzer belirtilere sahip olabileceğini söyleyebiliriz.

En Yaygın Görülen Kan Kanseri Belirtileri

Yetişkinlerde görülen kan kanseri belirtileri çocuklara göre biraz daha belirgin olabilmektedir. Yetişkinlerde kan kanseri belirtilerinin en yaygın olanları anlamsız yere çıkan morarmalar ve küçük kırmızı döküntülerdir. Özellikle morarmalar kanser hücrelerinin yoğun olduğu yerlerde görülebilmektedir. Bahsettiğimiz belirtiler kan kanserinin en yaygın belirtileridir. Bunlara ek olarak diğer kanser türlerinde de görülen bazı belirtiler bulunmaktadır.

Kanser hücreleri, vücudun bağışıklık sistemine ciddi anlamda zarar vermektedir. Bu nedenle de enfeksiyon kapma hassaslığı artmaktadır. Kanser hücreleri olan bir vücuda enfeksiyonun girmesi oldukça kolaydır. Ayrıca bağışıklık sistemine zarar geldiği için vücudun enfeksiyonu atması hiç de kolay olmamaktadır. Bunu da başka bir belirti olarak görebiliriz. Ek olarak yüksek ateş de yine enfeksiyonun sonuçları arasında yer almaktadır. Kanser hastalarında yüksek ateş problemi pek çok tedavi uygulansa da çözülemeyebilir. Yani sık sık enfeksiyon kapıyorsanız, ateşiniz yüksekse ve bir türlü inmiyorsa,bir de bu durum uzun sürüyorsa, kanser belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka doktora görünmek gerekir.

Vücudun enfeksiyon kapması ve bağışıklık sisteminin zarar görmeye başlaması, hastanın kendini sürekli olarak halsiz hissetmesine neden olacaktır. Kan kanserinin diğer belirtileri arasında yer alan bu durum, hastalık ilerledikçe hastanın günlük işlerini yapamamasına neden olur. Teşhis konduktan sonra doktor tarafından bu durum için takviye ilaçlar ya da ek gıdalar verilmektedir.

Yorgunluk ve halsizliğe ağız içi yaraları da eşlik etmektedir. Kanser hastalarının pek çoğunda ağız içi yaralar görülmektedir. Elbette her ağız içi yarayı kan kanserine yormak çok mantıksız olur ancak bunun de belirtiler arasında yer aldığı bilinmelidir. Bu belirtileri göz önünde bulundurarak erken teşhisin hayat kurtardığını unutmamalısınız. Eğer size bahsettiğimiz belirtilerin bir ya da birkaç tanesini yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.