5 Yaşında Lösemi

5 Yaşında Lösemi

5 yaşında lösemi hastalığına yakalanan çocukların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Lösemi hastalığının belirtileri diğer bazı hastalıklarda da görülebildiği için anne babalar bu konuda telaşa kapılabiliyor. Ancak lösemi hastalığını yenmenin en kolay yolu ise bu belirtileri erken fark etmek ve zamanında müdahale edilmesini sağlamaktır. Lösemi olan çocuklarda özellikle halsizlik ve güçsüzlük gibi sıkıntılar baş göstermektedir. Aynı zamanda yeterli beyaz kan üretimi olmayan bu çocukların bağışıklığı düşük olduğu için hastalıklara karşı dirençleri çok düşük olup, çok çabuk hasta olmaktadır. Aynı zamanda ciltte morarma, diş ve diş etlerinde kanama meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler lösemi harici başka hastalıklarda görülmektedir. Ancak bu veya benzeri belirtiler çocuğunuzda görülüyorsa mutlaka bir hekime danışmalı ve gerekli testlerin yapılmasını sağlayınız.

 5 Yaşında Lösemi Belirtileri Nelerdir?

  5 yaşında lösemi hastalığı ile mücadele etmek zorunda kalan çocuklarda görülen genel belirtiler arasında en bilineni ise kemik ağrılarıdır. Lösemik adı verilen hücrelerin kemiklerde artması ile beraber kemiklerde ve eklemlerde ağrılar oluşmaktadır. Lösemi hastalığının ilerlemesi dalak ve karaciğer gibi organlara bulaşması sonucu organlar büyür ve şişer. Bu yüzden karın kısmında şişlikler meydana gelir. Lösemi olan 5 yaş çocukların ten renkleri soluk olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmemesinden kaynaklı olarak ten rengi solukluğu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda lösemi olan çocuğun direnci düşük olduğu için enfeksiyon riski üst seviyede olmaktadır. Bunun içinde sık sık tekrarlayan yüksek ateş sorunu meydana gelmektedir. Aynı zamanda 5 yaşındaki lösemi olan çocuklarda sürekli bir kilo kaybı görünürken, nefes darlığı sorunu da belirtiler arasına eklenmektedir. Çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa ihmal etmeden ve ciddiye alarak doktora başvurmalı, gerekli tahlillerin yapılmasını istemelisiniz.

5 Yaşında Lösemi Hastalarının Tedavisi

5 yaşında lösemi hastası olan çocukların tedavi süreçleri hematoloji uzmanları tarafından takip edilmektedir. Lösemi hastalığının çabuk atlatılmasının en önemli yolu ise erken teşhistir. Bu hastalıktan erken teşhis sayesinde daha kısa sürede ve daha kolay kurtulmak mümkündür. Çocuklarda lösemi tedavisine öncelikle belirli testler yapıldıktan ve hastalığın kaçıncı evrede olduğu anlaşıldıktan sonra başlanmaktadır.