Lenfomayı Atlatanlar Ve hissettikleri

Lenfomayı Atlatanlar Ve hissettikleri

Lenfomayı atlatanlar  için son derece zorlu bir sürece tanıklık etmiş olmak demektir. Tanısı konulduğundan itibaren tedavi şekilleri ve uygulama yöntemleri her ne kadar artık tıbbi olanakların artması ile gelişmiş olsa da kanserin vermiş olduğu bir yorgunluk ve çöküntü yaratan bir psikoloji durumu olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle lenfoma atlatanlar kendilerini yenilenmiş olarak görmektedirler. Hastalığı yenen kişilerin  genelde kullanmış olduğu cümle ‘’kendimi yeniden dünyaya gelmiş gibi hissediyorum.’’ olmaktadır. Hastalığın türlerine ve evrelerine göre tedavi şekli uygulanmaktadır. Lakin kanser tanısı konduktan sonra lenfoma ve diğer kanser türleri içinde geçerli olana bir durum vardır ki; hastalığın psikolojik çöküntüsü hep aynıdır. Bu nedenle hastalığı yenmek çok önemli bir sonuç olarak tanımlanmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre hastalığı yenen kişiler üzerinden yapılan incelemeler sonucunda kişiler hayata bakış açısını büyük ölçüde değiştirmektedirler. Yaşam şeklinden tutunda beslenme alışkanlıklarına kadar yaşam tarzında ciddi oranda değişimler yaşanmaktadır. Lenf kanseri doğru tanı ve doğru tedavi ile yenilmesi artık mümkün olmayan hastalıklar arasından çıkmıştır.

Lenfoma Atlatanlar ve  Hastalığı Yenenler

Kanser adını duyduğumuzda  bile ürkütücü bir rahatsızlık türüdür. Lenf kanseri de diğer kanser türleri gibi tedavisi sabır isteyen ve meşakkatli bir zaman diliminden geçen bir tedavi süresidir. Bunun için lenfoma atlatanlar bunu çok iyi idrak etmiş kişilerdir. Lenfomayı yenenler üzerinden yapılan gözlem, anket ve araştırmalarında da hastalık sonrası lenfoma kanserini yenen kişilerin hayata bakış açılarının değiştiği açık ve net bir şekilde gözlemlenmiştir. Lenf kanseri tedavisi özellikle ileri evrelerde zorlayıcı ve bir o kadarda sabır gerektiren süreçlerden birisi olarak ifade edilmektedir. Hastalık başlangıcı ve bununla bağlantılı olarak kişilerin psikolojik tedavi alması önem taşımaktadır. Bu nedenledir ki doktorlar kanser tedavi sürecinde psikolojik destek önerisinde mutlaka hastaları ve hasta yakınlarını bilinçlendirirler.

Kanser rahatsızlığı son yılların en çok yakalanılan rahatsızlıklarından biri olarak adlandırılmaktadır. Dünya üzerinde pek çok kişi yakın evrede teşhisi konulmakta olup pek çoğunun da kanser teşhisi ileri evrede konulmaktadır. Tedavi sürecinin daha etkili geçmesi için erken teşhis son derece önem taşımaktadır. Lenfoma atlatanlar yaşam anlamında hem ruh hallerinde hem de yaşam biçimlerinde köklü değişime gitmektedirler.