Lenfoma Ne Yemeli?

Lenfoma Ne Yemeli?

Halk arasında lenf kanseri olarak bilinen lenfoma hastaları yemelerine içmelerine diğer kanser türleri gibi çok dikkat etmelidirler. Lenfoma ne yemeli ve tedavisinde beslenme şekli ise, hazır gıdalardan uzak durulmalı, sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar lenf kanserinin çokta korkulacak bir kanser türü olmadığını ortaya koymuştur. Yapılacak tedavi sürecinin ardından doktor kontrolünde verilecek beslenme listesi tedavi sürecini hızlandırmakla birlikte kanserli hücreyi ortadan kaldırabilir. Kilo kaybına da problem olan lefoma ne yemeli? sorusu en önemli faktördür.

Lenfoma Hastaları Ne Yemeli ve Alması Gereken Besinler Nelerdir?

  • Mutlaka sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük sıvı tüketimi lenfoma tedavisinde en önemli faktörlerdendir.
  • C vitamini alımına özen gösterilmelidir. Mandalina, limon, portakal ve kivide yüksek miktarda bulunan C vitamini sadece lenfoma için değil diğer kanser türleri içinde önemlidir.
  • Kırmızı et tüketimine dikkat edilmelidir. Kilo kaybı yaşanan lenfoma hastalarının eski sağlığına dönmeleri için kırmızı et tüketimi önemlidir.
  • Koyu renkli sebzeler tüketmeye özen gösterin. Pancar, karalahana, havuç tüketin. Bu sizin hem kilo kaybınızı dengeler hem de dinç olmanıza yardımcı olur.
  • Haftada en az iki kez balık tüketimi yapın. Balık lenfoma hastalığı içinde önemlidir. Bağışıklık kanseri olan lenfomayı balık tüketimi yaparak çok daha rahat hayatınızdan çıkarabilirsiniz.
  • Süt ve peynir tüketimine dikkat edin. Sabahları ya da yatmadan önce tüketilen bir bardak süt hem kemiklerinize hem de hücrelerinizin yenilenmesine büyük önem sağlayacaktır.
  • Günde bir avuç ceviz, çörek otu ya da yer fıstığı tüketimi yapın. Bu lenf kanserini yendikten sonraki dönemde de alabileceğiniz önemli gıdalar arasında yer alır.
  • Zerdeçal tüketimi lenfoma için en önemli besindir. Lenfoma tedavisinde yapılan araştırmalarda zerdeçalın hastalığı bir üst seviyeye taşınmasını yavaşlattığını hatta durdurduğu ortaya konulmuştur. Tuz yerine zerdeçal kullanılması lenfoma hastalarına iyi geldiği büyük ölçüde ortaya çıkmıştır. Her besin gibi zerdeçal kullanımı aşırı olmamalıdır.
  • Lenfoma ne yemeli?  Nelere dikkat edilmesinden ziyade mutlaka her hastalıkta olduğu gibi bu türde de moral çok önemlidir. Doktorun verdiği diyet programıyla birlikte sağlığınıza ve günlük uykunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Lenfomanın korkulacak bir hastalık olmadığını aklınızdan çıkarmayın.