Lenfoma Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 Lenfoma Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma kanserinin belirtileri hakkında bilgi vermeden önce lenfoma kanserinin ne demek olduğu hakkında bilgiler vermekte fayda vardır. Lenfoma kanseri halk arasında lenf kanseri olarak tabir edilmekte ve diğer kanser hastalıklarına göre daha çabuk tedavi edilebilen kanser çeşitlerinden biridir.   lenfoma kanseri çok nadir görülse de çoğunlukla 15 ile 34 yaş arası gençler ile 55 yaş üstü büyüklerde ortaya çıkabilmektedir. Dünya da her 100 bin kişi içinde en az 3 ya da 4 tanesi lenfoma kanseri olmaktadır.  Lenfoma kanseri çoğunlukla lenf nodlarında, timusta, dalakta, kemik iliği ve vücudun diğer bölgelerinde oluşabilmektedir.

Lenfoma Kanserinin Belirtileri Ve Nedenleri

 Lenfoma kanserinin belirtileri kadar nedenlerini bilmekte fayda vardır. Ancak lenfoma kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak virüse bağlı bir sebep olan mikroorganizmayı düşündüren bazı kanıtlar saptanmıştır. Lenfoma kanserinin nedenleri hakkında araştırmalar halen devam etmektedir. Bu kanserin tam nedeninin bulunması için gerekli çalışmalar devam etse de, lenfoma kanserine neden olan bazı risk faktörleri tanımlanabiliyor. Örneğin: Bağışıklık sisteminin zayıf olması, HIV virüsü Epsitein-Barr virüsü ve Hepatit C virüsü gibi risk faktörleri Lenfoma kanserine neden olabiliyor. Bunun dışında böcek ve bitki öldürücü ilcalar, kimyasal maddeler radyasyon ve genetik risk faktörleri arasında bulunuyor. Fakat bu risk faktörlerinden biri ya da bazıları lefoma kanserine neden olacağı anlamına geldiği de kesin olarak söylenemez.

Lenfoma Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma kanserini n çok görüldüğü yerler lenf bezleri olarak tespit edilmiştir.  Bu kansere neden olan birçok risk faktörünü üzerinde taşıyanların lenfoma kanseri olmayacağı gibi, risk faktörü taşımayan kişilerin de lenfoma kanserine yakalanması da oldukça ilginç ve dikkat çekici bir durumdur. Lenfoma kanserinden korunmak için alkol ve sigara gibi kansere neden olabilecek maddelerden uzak durmak ve düzenli spor yaparak sağlıklı beslenmek lenfoma kanserinden korunmanın en önemli yollarından biridir. lenfoma kanserinin belirtileri de şunlardır:

  •  Sebebi beli olmayan yüksek ateş,
  •  Sebebi bekli olmayan kilo kaybı,
  • Özellikle geceleri rahatsız edici düzeydeki termeler sürekli yorgunluk ve kaşıntı,
  • Göğüs ağrısı öksürük ve solunu sorunları,
  • Şişkinlik, karında şişlik oluşması, ağrı dolgunluk hissi ve vücutta kaşıntı lenfoma kanserinin belirtileri arasındadır.