KLL Son Evre Nedir?

tam kan sayımı

KLL Son Evre Nedir?

KLL son evre nedir denildiğinde öncelikli olarak kan kanserinin türleri olduğu kadar, her türün aynı zamanda da evreleri olmaktadır. Her evrede farklı sorunlar ve sıkıntılar bulunur. Dolayısıyla önemli olan, kanser teşhisi konulduktan sonra, hangi evrede olduğunuzu bilmeniz gerekiyor ki, doktorunuzda ona göre hastaya tedavi uygulaması yapabilsin. KLL son evre nedir? Kronik Lenfositik Lösemi hastalığı ve genelde orta yaştan yaşlıların yaşayabildiği bir kanser türü olmaktadır. Kanserin normalde dört tane evresi vardır ve dördüncü evreye, aynı zamanda da son evre denilmektedir. Bu evreye gelindiğinde, çok dikkatli hareket edilmesi gerekir ve hastanın olabildiğince temiz ortamlarda bulunması gerekir. Kanser hastalarında biliyorsunuz ki enfeksiyon kapma riski çok yüksektir, bu sebeple hijyenik ortamlarda bulunmaları gerekiyor.

KLL Son Evrede Neler Olur? 

Kronik lenfositik lösemi hastalığının son evresinde, aşırı miktarda lenfosit hücresi bulunmaktadır. Bu hücreler maalesef temiz kan hücresini yavaş yavaş ortadan kaldırmak için hareket eder. Bunun yanı sıra kanın pıhtılaşmasında yardımcı olan trombositlerde de yüksek bir miktarda azalma olur. Dolayısıyla son evreye girmiş olan hastalarda aşırı derecede kan kaybı görülür. KLL son evre nedir diye araştırdığınızda, kan ve kan hücreleri ile ilgili birçok olumsuzlukları okuyabileceksiniz. Bunların yanı sıra lenf bezlerinde büyüme görülmektedir. Hastalık son evresinde ilerledikçe, dalak ve karaciğerde büyüme görülmektedir. Genelde son evreye gelinen hastalara direkt olarak Kemoterapi uygulaması yapılmaktadır. Kemoterapi kişiden kişiye değişerek, bazen birkaç uygulama sonrasında istenilen sonuçlar elde edilmektedir, bazen ise uzun bir uygulama süreci gerektirebiliyor.

 

KLL Son Evrede Kemoterapi Şart

 

Kronik Lenfositik Lösemi hastalığının son evresine gelindiğinde, artık vücut kanser hücrelerine karşı savaşamaz hale gelmektedir. Hastanın vücudu yorgun ve halsiz olacak, bunun yanı sıra kan kaybından dolayı, birçok farklı sıkıntılar yaşayacaktır. Dolayısıyla bütün bu sorunları önleyebilmek için Kemoterapi tedavisinin yapılması şarttır ve genellikle bu kesin olarak hastalara öngörülür. KLL son evre nedir diye soracak olursanız, artık vücudun yavaş yavaş iflas etmeye doğru gittiğini gösteren bir süreçtir. Bu sürecin duruma göre durdurulması veya yavaşlatılması gerekiyor ve bu yüzden Kemoterapi uygulaması yapılıyor. Kemoterapi hem kanser hücrelerini öldürüyor ve diğer yandan vücudun direncini kazanması için yardımcı oluyor.