Kan Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Kan Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Kan kanseri hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen bir kanser türüdür. Çocuklarda en çok görülen kanser türü olarak bilinen kan kanseri, günümüzde pek çok tedavi yöntemi kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle hiçbir şekilde endişe edilmemesi gerekmektedir zira stresin hastalık üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaktadır. Şimdi kan kanseri belirtilerinden söz edeceğiz.

Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kan kanserinin benzer belirtileri bulunmaktadır. İlk olarak vücudun belli başlı yerlerinde morarmalar olabileceğini söyleyebiliriz. Kan üreten hücreler zarar gördüğü için bu morarmaların olması oldukça normal olarak görülmektedir. Eğer vücudunuzun bazı yerlerinde, durduk yere morluklar ortaya çıkıyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Hatta bazı durumlarda morluklara küçük kırmızı noktalar da eşlik edebilmektedir. Toplu iğne başı kadar küçük olarak görülen bu döküntüler de kan kanseri nasıl anlaşılır sorusuna cevap niteliğinde olabilmektedir ve dikkat edilmektedir.

Morluklar ve kızarıklıklara vücudun sürekli enfeksiyon kapması ve yüksek ateş de etki etmektedir. Bunun nedeni ise kanser hücrelerinin, bağışıklık sistemi hücrelerine zarar vermesi hatta yok etmesidir. Bu durumun sonucu olarak da vücudumuz kendini savunamaz ve sürekli olarak hasta oluruz. Hastalıklar ise genel olarak yüksek ateşe neden olmaktadır. Bahsettiğimiz şekilde sürekli hasta oluyorsanız da mutlaka doktora görünmelisiniz.

Kan kanserinin anlaşılması için bu belirtiler tek başına yeterli olmamaktadır. Yani bahsettiğimiz belirtilere sahip olmanız kesin olarak kan kanseri olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kesin teşhis için mutlaka doktora görünmeli ve gereken tüm testleri yaptırmalısınız. Bu testlerin başında kan testleri ve doku testleri gelmektedir. Özellikle yapılan kan testleri ile kan sayımlarınız gerçekleşir ve kanser hücreleri kendini belli eder. Ancak bu da yeterli değildir. Kan kanserinin kesin olarak anlaşılması için mutlaka biyopsi ve MR gibi diğer teşhis yöntemlerinden yardım alınmalıdır. Zira pek çok hastalık kanser ile karıştırılabilir ya da kanser hücresi olmayan sağlıklı hücreler, kanser hücreleri ile karıştırılabilir. Böyle bir durum yaşamamak için kesinlikle gereken tüm testleri yaptırmalı ve doktorunuzu öncesinde güzelce araştırmalısınız. Bu süreçte ek olarak erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu ve erken teşhis edildiğinde iyileşme olasılığınızın daha yüksek olacağını unutmamalısınız.