Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser dünya çapında herkesin korkusu olan önemli hastalıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Geçmişte kanser ilaçları ulaşılamaz durumda olduğu için pek çok insan kanserden dolayı hayatını kaybetmekteydi. Genel olarak korkunun nedeninin bu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak günümüzde kanser de tedavisi olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kanser, sağlıklı hücrelerin bazı sebeplerden dolayı birden düzensiz bir şekilde artması ve görevlerini yerine getirmeden sadece çoğalarak hızlı bir şekilde artması ile başlayan bir hastalık olarak bilinmektedir. Sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşme sürecinde bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Eğer bu belirtiler erken fark edilirse hastanın kesin olarak iyileşme şansı bulunmaktadır bu yüzden de kanser belirtilerini bilmek çok önemlidir. Ancak kanserin pek çok çeşidi olduğu için bazı durumlarda belirtiler çok yavaş ortaya çıktığından erken teşhis çok da mümkün olamamaktadır. Böyle bir durum yaşamamak için mutlaka doktora gitmeyi düzenli hale getirmelisiniz.

En Yaygın Görülen Kanser Belirtileri

Üstte anlattığımız gibi kanser hücreleri, sağlıklı hücreler gibi görevlerini yerine getirememekte ve sağlıklı hücrelerin de görevlerini yerine getirmesini engellemektedir. Bu nedenle kanserli bir vücut çok kolay enfeksiyon kapabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurursak en yaygın görülen kanser belirtilerinden birincisinin vücudun sık sık enfeksiyon kapması olduğunu söyleyebiliriz. Yani eğer sürekli rahatsızlanıyorsanız ve bir türlü geçmiyorsa daha detaylı bir muayene için doktora gitmeniz gerekmektedir.

Kanserin diğer belirtileri ise aslında kanserin türüne göre farklılık göstermektedir. Fakat yine de genel kanser belirtileri de olabilmektedir. Mesela vücudun enfeksiyon kapmasına bağlı olarak sürekli uyku hali ve yorgunluk görülebilmektedir. Yine kanserin türüne göre vücudun bazı yerlerinde şişlikler ya da morarmalar da kanserin habercisi olabilmektedir. Burada önemli olan şey her belirtiyi kanser belirtisi sanmamaktır. Bu belirtiler diğer hastalıkların da habercisi olabileceği için mutlaka doktora gitmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Zira stres yapmamak kanser için de tüm hastalıklar için de çok önemlidir. Bu belirtilere göre hasta olduğunuzu düşünüp stres yaparsanız hastaysanız hastalığınız ilerler. O nedenle bilinçsiz bir şekilde kendi teşhisinizi koymak yerine mutlaka önce doktora gitmeli böylece erken teşhis yapılmasını da sağlamalısınız.