Lenfoma 4. Evre Yaşam Şansı

Lenfoma 4. Evre Yaşam Şansı

Lenfoma rahatsızlığı tedavi içerisinde en çok yaşama şansı bulunan kanser tipi olmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte risk grupları içerisinde yer alan kişilerde lenfoma rahatsızlığının görülme oranı oldukça fazla olmaktadır. Genellikle uzun süre geçmeyen grip gibi sürekli bir öksürük hali de lenfoma rahatsızlığının belirtileri arasında da yer alabilir. Ayrıca bademciklerin şişmesi durumda da mutlaka doktorla görüşülmesi ve genel durumla ilgili bilgi alınması önemlidir.

Lenfoma rahatsızlığının tanısı konulması için kan testleri, biyopsi testleri ve doktorların lenf bezlerinin yoğun bir şekilde bulunduğu bölgeleri muayene etmesi ile birlikte tanı yapılabilmektedir. Hastanın hangi evrede olduğunu belirlemek için ise biyopsi sonuçları büyük önem taşımaktadır. Biyopsi sonuçlarına göre hastanın hangi evre de olduğun ve ne kadar kanserli hücreyi barındırdığı da belli olmaktadır.

Lenfoma hastalığı içerisinde birinci ile ikinci evre erken evre olurken üçüncü ve dördüncü evre ise ileri evre olarak sayılmaktadır. Hastanın hangi evre de olduğuna bağlı olarak da tedavi yöntemleri içerisinde farklılıklar gösterilmektedir. Lenfoma 4.evre yaşama şansı olarak hastanın durumu oldukça önemli olmaktadır. Lenfoma 4.evre yaşam şansını arttırmak isteyen bir hastanın hastalığı ile barışık olması çok önemlidir. Lenfoma 4.evre de kemoterapi tedavisi 6 ile 8 kür olarak farklılık gösterilmektedir. Ayrıca radyoterapi ile de hastalığın daha fazla nüksetmesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca lenfoma 4.evre yaşam şansı gün geçtikçe gelişen ilaçlar ve hedef hücrenin öldürülmesi yöntemleri ile oldukça arttırılmıştır. Hastalar 15 yıla varan oranla bu hastalıkla birlikte yaşayabilirler.

Lenfoma 4. Evre Kemoterapi Tedavisi

Lenfoma 4.evre kemoterapi tedavisi yoğun bir şekilde uygulanarak hastalığın durması ya da hastalığın yok edilmesi çalışılmaktadır. Kemoterapi tedavisi içerisinde genellikle 6 ile 8 kür arasında değişen ve hastanın durumu ile doktorun kararına göre oranlar farklılaştırılan bir kemoterapi tedavisinden geçmektedir. Hasta bu kemoterapi tedavilerinde de bir dönem dinlenme dönemi geçirir. Daha sonra hasta dinlenme döneminin hemen ardından da hasta tekrardan kemoterapi ve akıllı ilaç tedavilerini görür. Kemoterapi tedaviden ve ağızdan olmak üzere iki çeşitle uygulanır.