T Hücreli All Lösemi

T Hücreli All Lösemi

Löseminin pek çok türü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise akut lenfoblastik lösemi olarak bilinmektedir. Akut lenfoblastik löseminin de kendi içinde pek çok türü vardır. İlk olarak akut lenfoblastik lösemi yani ALL hastalığından bahsedeceğiz. Daha sonra da bu hastalığın bir alt türü olan T hücreli ALL lösemi’den söz edeceğiz.

Akut lenfoblastik lösemi, kemik iliğinde yer alan beyaz kan hücrelerinde gelişen bir hastalıktır. Beyaz kan hücreleri yani akyuvarların aşırı üretilmesi ALL hastalığına neden olmaktadır. Normal yani sağlıklı bir vücutta akyuvar ve alyuvar hücrelerinin belli bir görevi vardır ve buna paralel olarak sayıları da belirlidir. Eğer bu sayının üzerine çıkarılırsa dokular görevlerini yerine getirememeye başlar ve kanser hücreleri oluşumu gözlenir. Akut lenfoblastik lösemi hastalığında da bu durumun akyuvar hücrelerinin artması ile oluştuğu bilinmektedir. Bu hastalık ile akyuvarlar kontrolden çıkar ve olmaları gereken forma dönüşemeden çok hızlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Yani yeterince büyümeden yeni hücreler oluşur ve bu durum kontrol edilemediği için bu hücreler birikir ve kötü huylu tümörleri oluşturur. Bu durum da vücuttaki kan oluşumunu ciddi anlamda etkilemektedir. Böylece eritrositler yani kırmızı kan hücreleri ve trombositler yeteri kadar üretilemez.

T hücreli ALL lösemi ise bahsettiğimiz durumun T hücrelerinde yani T akyuvarlarında gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Eğer hastalık erken farkedilmezse, kanser hücreleri vücudun pek çok yerine yayılır zira kan dolaşımına katılırlar. Bu durumda da tedavi süreci ciddi anlamda uzar. Bu yüzden T hücreli all lösemi hastalığına ait belirtileri bilmeniz ve bu belirtileri yaşarsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü kanser türleri arasında en hızlı yayılan türlerden biri T-ALL olarak bilinmektedir.

T Hücreli ALL Lösemi Belirtileri

Bilindiği gibi kanser hastalıklarının tamamında bazı belirtiler bulunmaktadır. T hücreli ALL lösemi belirtileri ise diğer lösemi ve kanser türlerinin belirtilerine benzer. İlk olarak vücuttaki alyuvarlar azalacağı için, ciltte bir solukluk gözlenir. Ayrıca bu duruma bağlı olarak yorgunluk, halsizlik ve kendini hasta hissetme gibi belirtileri de vardır. Saydığımız tüm bu belirtiler, T hücreli ALL lösemi’de en çok görülen belirtilerdir ve çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Saydığımız belirtilere ek olarak yüksek ateş, sürekli enfeksiyon kapma, bazı bölgelerde özellikle de koltuk altlarında ve kasıklarda şişmeler, karın ağrısı, iştahsızlık, kanama ve morluk eğilimi, kemik ağrıları da görülmektedir.