Lenfoma belirtileri nelerdir?

Lenfoma belirtileri nelerdir?

Lenfoma yani lenf kanseri bir diğer adıyla kan kanseri olmak bilinen kan kanseri türlerinden biridir ortaya çıkışı lenf bezlerindeki anormallik ile görülür birden fazla risk faktörü bulunur bazı bireylerde yıllarca Ortaya çıkmayacak gibi hiç riski olmayan bireylerde de ortaya çıktığı görülmüştür.

Lenfoma Bireyde herhangi bir sebeple ya da herhangi bir tetikleme ile ortaya çıkabileceği için benzer korunma yöntemleri uygulamakta yarar vardır.

Lenfomadan korunmak için sağlıklı bir yaşamı tercih etmek en önemli etkenlerdir Sigara ve alkol gibi kansere davetiye çıkaran maddelerden uzak durmak düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek bütün kanser tipleri için olduğu gibi lenfoma için de koruyucu yollarda andır.

Lenfomanın belirtileri ise şöyle sıralanabilir ağrısız bir şekilde büyüyen ve çoğalan lenf bezlerinin varlığı

  • Sebebi tespit edilemeyen ateş
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Aşırı miktarda ve rahatsız edici olacak seviyede gece terlemesi
  • Sürekli olan yorgunluk
  • Öksürük solunum problemleri ve göğüs ağrıları
  • Karında şişlik vücutta şişkinlik sürekli bir dolgunluk hissi ve ağrı
  • Kaşıntı da belirtiler arasında bulunur.
  • Kesin tanı ancak kan testlerinin tam olarak yapılması ile konulabilir.

Lenfomada risk faktörleri nelerdir?

Tam nedeni çok iyi bilinmemekle birlikte lenfoma için bazı risk durumları ortaya çıkmıştır.

Bunlardan biri de Bağışıklık sisteminin zayıflaması bağışıklığın yetmezliği durumu ve bazı enfeksiyonlar AIDS gibi çocukluk çağında geçirilmiş ağır hastalıklar ve hepatit C virüsü sayılabilir.

Radyasyon kanserojen maddeleri çok fazla temas halinde bulunmak stres böcek ve bitki öldürücü ilaçlar yani tarım ilaçları yaş faktörü de lenfomadan risk olarak değerlendirilen faktörler arasındadır.

Lenfomada fiziki muayene mevcut olduğu gibi boyun koltuk altı dirsek kasık ve diz bölgelerinde oluşan deformasyonlar lenf bezlerinin şişmesi dalak ve karaciğer de oluşabilecek herhangi bir büyüme lenfomanın habercisi olabileceği gibi akciğer filmi ve kan testleri son olarak biyopsi ile tanı kesinlemesi yapılır.

Lenfoma kadınlarda ya da erkeklerde daha fazla görülen bir kanser türü değildir her iki Cinsiyette de eşit oranda görülür.

Ancak çocukluk çağı lenfomaları ve yetişkin lenfomaları birbirlerinden ayrılmaktadır.