Lenfoma Teşhisi 

Lenfoma Teşhisi

Lenfoma teşhisi ne kadar çabuk konulursa tedavi süreci de o kadar kolay olmaktadır. Lenfoma kendini yüksek ateş, gece terlemeleri, altında yatan bir enfeksiyon olmamasına rağmen koltuk altı, boyun ve kasık bölgesindeki deki şişlikler ile göstermektedir. Bu durumda şişlikler geçmiyor ve  büyümeye devam ediyorsa en kısa sürede uzman bir hekime başvurmalısınız. Lenfoma teşhis edildikten sonra hastalığın tipinin de ne olduğu kesin olarak bilinmelidir. Çünkü tedavi süreci ve tedavinin şeklinin belirlenmesi de buna bağlıdır. Hastalık öncesinde aşırı kilo kaybınız var ise ve bunun belli bir nedeni yok ise bu durum da dikkate alınması gerekenlerden biridir. Lenfoma tanı konma sürecinde kan değerleri testleri de önem taşımaktadır. Yapılan kan testlerinde trombosit ve beyaz kan hücrelerinin hangi seviyede olduğu önemlidir. Bunun için tam kan testi sayımı yapılmaktadır. Bu testten çıkan sonuçlara göre lenfomanın evresi ve yapılacak tedavi şekli netleşmiş olur. Hastalığın teşhisinin konulmasında bilgisayarlı tomografi ve kemik iliği biyopsisi gibi yöntemlerden de faydalanmaktadır.

Lenfoma Teşhisi Yanıltabilir Mi?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Lenfoma teşhisi konusunda yanılmak neredeyse olanaksızdır. Önemli olan hastanın doktora gittiğinde kendini doğru ifade edebilmesidir. Bunun yanı sıra doktorunda hastanın şikâyetlerini göz önünde bulundurarak hastayı yönlendirmesi de bu açıdan önemlidir. Lenf kanserin de iyileşme oranı oldukça hızlıdır. Erken teşhis de bu süreçte çok önem taşımaktadır. Lenfoma teşhisinde son çıkan tıbbı yöntemler sayesinde hemen hemen net sonuçlar alınmaktadır.

 

Lenfoma teşhisi hastanın tedavi sürecine öncelikle psikolojik olarak hazırlanması için en önemli aşama olarak nitelendirilmektedir. Fiziksel iyileşme ve psikolojik iyileşme bir bütün olarak lenfomanın tedavi sürecinde son derece önemli iki kavramdır. Hastanın moralinin yüksek olması vücut direncini yükselten ve tedaviyi olumlu yönde etkileyen faktörlerdendir. Teşhis için bir ön muayeneden sonra fiziki muayene, kan testleri, hastanın hikayesini dinleme ve MR gibi görüntüleme sistemleri ile hastalık tam anlamı ile tanımlanabilmektedir. Sadece hastalığa dair teşhis yöntemleri yapılmamaktadır. Örneğin kalp sağlığı açısından tetkikler de yapılmaktadır. İleri derece laboratuvar teknikleri ile fiziki olarak vücudun sağlığı hakkında bilgi edinmekte  bünyenin hastalığa karşı dayanıklılığı ile ilgili fikir verecektir.